KOSGEB DESTEKLERİ | Esnaftanbul.com

KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB DESTEĞİ NASIL ALINIR?
KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Ülkemizde girimcilerin en büyük sorunlarından biri yeterli desteği görememektir. Girişimcilere ve işletmecilere destek konusunda devletimiz durmaksızın çalışmaktadır. Ancak bu çalışmalardan toplumun pek de haberi olmamaktadır. Ufak bir araştırma sonucu devletimizin uyguladığı destekler hakkında bilgi sahibi olabilir sizler de iş planınıza uygun desteği alabilirsiniz.


Ülkemizde işletmelere destek olması amacıyla kurulup bu amaçla faaliyet gösteren kurumların başında KOSGEB gelmektedir. İşletmeciler ve girişimciler, bir iş planı olup hayata geçirmek isteyenler hergün  internette KOSGEB başvurusu, KOSGEB destekleri, KOSGEB almak, KOSGEB destek almak, KOSGEB iş planı gibi aramalar yapmaktadır.

KOSGEB Nedir? KOSGEB’e başvuru şartları nelerdir? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık ve sizler için aşağıdaki yazımızı hazırladık;

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, kelime manası olarak açılımında Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltmasıdır. KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösterip esnaf, küçük ve orta ölçekli işletmelere;, makine, techizat, parasal ve parasal olmayan karşılıklı ya da karşılıksız sermaye desteği yapan kurumdur. Hükümetin esnafa ve kobilere yapacağı destek sübvansiyonları için en önemli aracı kurumdur.

Ülkemizde son dönemlerde girişimcilik faaliyetleri devlet desteği ile çeşitlendirilerek projelere önemli destekler verilmektedir. Kadın girişimcilere, genç girişimcilere, yeni bir projesi olup da yeterli sermayeyi oluşturamayan kişilere bir çok destek bulunmaktadır.

KOSGEB’e başvuru şartları nelerdir?

Öncelikle;  www.kosgeb.gov.tr üzerinden veri tabanına kayıt yapmak gerekmektedir. İşletmenizin KOBİ sıfatının olup olmadığının tespiti için KOBİ beyannemesinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Kontrolü yapılan beyanneme oanylandığı takdirde kobi merkezlerine istenilen belgelerle gidilerek bizzat projelerinizi sunabilir, size en uygun desteklemelerden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB’e başvuru yapmak

KOSGEB’e başvuru yapıp desteklerden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB’in yukarıda belirtilen sitesi www.kosgeb.gov.tr’yegirerek E-Hizmetler menüsünden ilk başvuru butonuna tıklayarak işletmenizin kaydını yapmalısınız. Sonrasında işletmenizin KOBİ niteliğinde olup olmadığının tespiti için KOBİ beyannamesi adı verilen formu doldurmanız gerekmektedir. Tüm bunlardan sonra ilettiğiniz beyanname formu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilerek KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığınız belirlenir. Eğer KOBİ vasfı taşıdığını belirlenir ise size özel atanan KOSGEB uzmanıyla iletişime geçip işletmenize en uygun destekler için başvuru sürecine başlayabilirsiniz.