Türkiyede E-Ticaret yükseliyor! | Esnaftanbul.com

Türkiyede E-Ticaret yükseliyor!

Türkiyede E-Ticaret hacmi 79 milyar Dolara ulaştı. Türkiyede E-Ticaret perakende pazarı 45 Milyar Doları aştı. ...
Türkiyede E-Ticaret yükseliyor!

Türkiyede E-Ticaret yükseliyor!

Türkiye’de E-Ticaret hacmi 79 milyar Dolara ulaştı.  Türkiye’de E-Ticaret perakende pazarı 45 Milyar Doları aştı. Ülkemizde yabancı sermayenin hakim olduğu bir çok E-Ticaret firması bulunmaktadır. 

E-Ticaret in dünyada ve ülkemizde bu denli yaygınlaşmasının sebeplerine değinecek olursak,

Ülkemizde ve dünyada tüketici davranışları değiştiğinden dolayı E-Ticaret’e olan ilgi ciddi anlamda artmıştır. Sektörde, tedarik,alışveriş, ürün çeşitliliği oldukça fazladır.Domain isimleri dahi alınıp satılır hale gelmiştir. E-Ticaret sektöründeki rakebet ciddi anlamda fazla olduğundan dolayı, nihai alıcı için fiyat-performans açısından avantaj sunmaktadır. Tüketicinin E-Ticaret’e yönelmesinde fiyat en önemli etken olsa da ürün çeşitliğiliği nedeni ile ikame edilebilen mal/ hizmetler E-Ticaret üzerinden alışveriş yapmak kaçınılmaz hale gelmiştir. E-Ticaret’i birde arzı yaratan yani üretici,satıcı açısından değerlendirelim. Bir ürünü satmak isteyen firma; maliyetlerini düşük tutabilmek, geniş kitlelere ulaşabilmek, ürünlerini veya hizmetlerini kısa sürede satabilmek ve pazarlayabilmek, markasını ülke ve dünyada duyurabilmek için E-Ticaret sektöründe faaliyet göstremektedir. 

E-Ticaretin ülkemizde tarihsel gelişimine bakacak olursak, ülkemiz E-Ticaret ile  ilk olarak 1998 yılında tanışmıştır. E-Ticaretin gelişiminde ve pazar payının büyümesinde en önemli etken mobil cihazların gelişmesi ve mobil uygulamaların başlamasıyla  başlamıştır. Günümüzde e-ticaret üzerinden sağlanan alışverişin yüzde 72’si mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. Türkiye’de e-ticaret hacmi 2016-2017 yılları arasında hızlı bir şekilde büyüdüğü ve sektörün ticaret alanında çok önemli söz sahibi olduğu görülmektedir.    Türkiye’de tüketicilerin E-Ticaret  te işlem yaptığı sektörler; Giyim,elektronik eşyalar, yemek siparişleri,seyahat, konaklama, tatil,kitap sıralaması ile dikkat çekiyor. Gelişen teknoloji ile birlikte uzmanların görüşüne göre dünyada E-Ticaret’in 2021 yılında 5 trilyon dolara kadar hacme ulaşması bekleniyor. Dünyada E-Ticaret te en önemli payı Çin, Amerika ve Japonya almaktadır.

 Tüm bu bilgiler ışığında; ticaret ile uğraşmakta olan,üreten, satış yapan firmaların gelişen ve değişen tüketici tercihlerini iyi bir şekilde analiz etmeleri, yüzyüze satıştan ziyade E-Ticaret alanına yatırım yaparak daha fazla tükeciye ulaşması gerekmektedir. İşletmeler için marka değerinin duyurulması,satışlarının ve karlılığın artması için E-Ticaret alanına yapacakları yatırımlar, kısa dönemde maliyetleri yüksek seyirde devam etse bile, uzun dönemde karlılık ve satış hacminin artmasında çok önemli bir pazar oluşturacağı önem arz etmektedir.